A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti Ne İşe Yarar?

Anasayfa I Blog I AS Sürücü Kursu I A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti Ne İşe Yarar?

A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti Ne İşe Yarar?

A1 sınıfı motosiklet ehliyeti ne işe yarar? Sizler için bu konuyu derinlemesine yazdık. Silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli ya da sepetsiz olabilen motosikletlerdir. İki tekerlekli olan bu motosikletler ve gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletler için A1 sınıfına girip bu sınıfa uygun ehliyet alındığında kullanılır.

Bu bilgilerin ışığında, silindir hacmi, güç ve güç/ağırlık oranı koşullarının bir arada gerçekleşmesi şarttır diyebiliriz. Gerçi piyasada bulunan 125 cc civarı bütün motosikletler bu grupta yer alır. Motosikletler üzerinde saydığımız özelliklerden herhangi birinin dahi sınırın üzerinde olması durumunda A1 sınıfı ehliyet yeterli sayılmaz.

A1 sınıfı motosiklet kullanımı için ehliyeti alma yaşı 16 ile sınırlıdır. Bu yaşa gelen ve uygun ehliyeti alan kişiler, 125cc-11 kw/14 hp geçmeyen motosiklet kullanabilir. Ayrıca A1 motosiklet ehliyeti M motorlu bisiklet ehliyetini de içine alır.

A1 Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

İlk defa A1 ehliyeti alacak kişilerin öncelikli olarak belirlenen belgeleri eksiksiz biçimde toplayıp Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı hizmet veren bir sürücü kursuna başvurması gerekir. Toplayacağı belgeler;

·         Nüfus cüzdanı fotokopisi,

·         Diploma ya da öğrenim belgesi fotokopisi,

·         Ehliyet durumuna engel olacak herhangi bir durumun olmadığını gösteren adli sicil kaydı,

·         Aile hekimi vb. görev yapan hekim tarafından verilmiş sağlık raporu,

·         Başka bir sürücü belgesi varsa fotokopisi,

·         En geç son altı ay içinde çekilmiş biometrik resim,

·         18 yaşından küçükler için veli onayı,

·         Sınav ücretinin yatırıldığına dair belge

biçiminde sıralanır.

16 yaşını doldurmuş olan ve ehliyet alması konusunda herhangi bir sakınca olmayan herkes buradaki belgeleri toplayarak en yakın sürücü kursuna A1 ehliyeti almak için başvuru yapabilir. Başvuru sonrası adaylar trafik bilgisi, araç tekniği, ilkyardım ve direksiyon dersi alarak ehliyet alma sürecini tamamlar.

Verilen dersleri eksiksiz biçimde tamamlayan aday, MEB tarafından belirlenen tarihlerde yazılı ve uygulamalı sınavları geçer. Eğitimini tamamlayan ve teorik sınavdan geçen sürücü adayı, direksiyon sınavına girmeye hak kazanmış olur. Özel parkurda başarılı görülen sürücü adaylarını trafik içerisinde de bir sınav bekler. Sınav boyunca sürücü adayının yanında olan gözetmen, adayı gözler. Eğer gözetmen, adayın araç sürmeye hakim olduğuna kanaat getirirse sınav başarıyla biter.

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!