B Otomobil

Anasayfa I B Otomobil

B Otomobil

B sınıfı sürücü belgesi otomobil kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/05/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir.

B Otomobil, B sınıfı sürücü belgesi almış olan sürücülerin kullanabileceği araçtır.

Bilindiği üzere B ehliyet türü, en çok sahip olunan ve otomobil kullanmak için gerekli olan ehliyet çeşididir. Bunun yanı sıra B sınıfı ehliyet sahipleri kamyonette kullanır. B sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler B, B1, M, D1 ve F sınıfı araçları kullanabilme yetkisini ellerinde bulundurur. Saydığımız bu araçları detaylandırmamız gerekirse; otomobil, dört tekerlekli motosiklet, traktör ve azami yüklü ağırlığı 4250 gram olan birleşik araçlar biçiminde açıklarız. Üstelik ülkemizde en fazla sahip olunan ehliyet sınıfının da B sınıfı ehliyet olduğunu da söylememiz yanlış olmaz.

B Sınıfı Ehliyetin Kapsadığı Ehliyetler

·         B sınıfı için ehliyet: Otomobil ve kamyonet kullanabilme yetkisi veren ehliyet sınıfı olarak bilinir. Sürücülerin gerekli eğitimleri alıp ve gerekli sınavlara girdikten sonra azami yük ağırlığı 4250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanması mümkün.

·         B1 sınıfı ehliyet: Bu ehliyet sahipleri net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı aşmayan, yük taşımak için kullanılan araçlarda ise net ağırlığı 550 kilogramı aşmayan dört tekerlekli motosikletleri kullanır. B1 ehliyeti diğer ehliyetlerden farklıdır. Bu ehliyeti almak için 16 yaşını doldurup 17 yaşından gün almış olma yeterlidir.

·         M sınıfı ehliyet: M sınıfı ehliyet sahipleri 2,3 ya da 4 tekerlekli motorlu bisikletleri kullanır. Bu ehliyet haricinde diğer tüm ehliyet sınıfları da moped araçları kullanma hakkına sahiptir.

·         D1 sınıfı ehliyet: Bu ehliyet sahipleri minibüs kullanma hakkına sahip. Ancak yalnızca D1 sınıfı ehliyet sahipleri otobüs kullanamaz. D1 tipi sürücü belgesi olan kişiler, 16 + 1 kapasiteli minibüsleri kullanabilir. Bunlara ek olarak D1 sınıfı ehliyet sahipleri alt sınıf ehliyetler olan B, B1, M ve F sınıflarının kullandığı araçları da kullanır. D1 tipi ehliyet için yaş şartı diğer ehliyetlerden biraz değişiktir. Sürücünün 21 yaşını tam olarak doldurmuş olması gerekmektedir. Ayriyeten D1 sınıfı ehliyette deneyim şartı vardır. Bu deneyim ise B sınıfı ehliyete de sahip olmak biçiminde açıklanır. Bu biçimde açıkladıktan sonra B sınıfı ehliyet sahip olmanın B otomobil kullanımının yanı sıra pek çok avantajı da olduğunu gösterir.


Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!