A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

Anasayfa I A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

A2 sınıfı motosiklet ehliyeti motor gücü 35 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli motosiklet çeşitlerinin kullanımı için verilen yeterlilik belgesidir.

Her aracı kullanmak için, aracın ne olduğu fark etmeksizin, araç ehliyeti almak gerekir. Bu sebeple de kullanılacak araç modeline uygun eğitim verilen ehliyet kurslarına yazılmak ve eğitimi tamamlamak gerekir. Özellikle günümüzde motosiklet kullanan kişi sayısı oldukça artmıştır ve bununla birlikte motosiklet kullanmak için verilen ehliyet kategorilerinde eğitim veren kurumlar da artmıştır.

A2 sınıfı motosiklet grubunda yer alan motosikletleri kullanmak için alınan ehliyet türüne de A2 sınıfı ehliyet denir. Aynı zamanda 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli sepetli ya da sepetsiz motosiklet kullanıcılarına da bu ehliyet türüne sahip olarak A2 sınıfı motosiklet kullanabilir.

Bilindiği üzere A sınıfı ehliyet, motor gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli ve motor gücü 35 kilovatı geçen sepetli ya da sepetsiz olabilen iki tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilen ehliyettir. Bunun yanı sıra benzer özellik gösteren bir diğer ehliyet türü olan A1 sınıfı ehliyet ise iki ve üç tekerlekli, silindir hacmi 125 santimetreküpü geçmeyen sepetli ya da sepetsiz motosiklet kullanıcılarına verilen ehliyettir.

A2 Sınıfı Sürücü Belgesiyle Hangi Motorlar Kullanılır?

A2 sınıf sürücü belgesi alan sürücüler, 2 tekerlekli motosikletlerde 35 kW, 3 tekerlekli motosikletlerde ise 15 kW aşmayacak özellik taşıyan araç kullanabilir. Ayrıca 2 tekerlekli motosikletlerde kW/kg oranının 0,2’yi geçmemesi önemli bir durum olarak karşılarına çıkar. Ayrıca bilindiği üzere A2 ehliyette yaş sınırı 18’dir.

Eskiden motosiklet grubu sadece A1 ve A2 olarak ayrılırdı. Ancak günümüzde bu durum M, A1, A2 ve A ehliyet sınıfları olarak değiştirilip motosiklet grupları genişletildi. Sınıflar arası kıyaslama yapacak olursak A2 sınıfı ehliyetini A1 sınıfı ehliyetinden ayıran en büyük farkın motor silindir hacminde herhangi bir kısıtlamanın bulunmaması dememiz yanlış olmaz. 2 ya da 3 tekerli olduğu fark etmeden silindir hacminde herhangi bir limit bulunmaz. A2 sınıfı ehliyetin kullanabildiği araçlar 35 KW’e kadar 2 ya da 3 tekerlekli motosikletler olarak isimlendirilir.  Bu bilgiler ışığında motosiklet ehliyeti almak isteyen kişilerin iyi araştırma yapması gerekir.

Daha fazla bilgi için şimdi tıklayın!

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!