Tır Ehliyeti Almanın Avantajları

Anasayfa I Blog I AS Sürücü Kursu I Tır Ehliyeti Almanın Avantajları

Tır Ehliyeti Almanın Avantajları

Tır ehliyeti almanın avantajları, kamyon ehliyeti alma durumuna benzer biçimde oldukça fazladır.

Ehliyet yönetmeliklerinde birkaç yıl evvel değişiklikler oldu. Birkaç sene öncesine kadar ağır vasıta ehliyetlerinden tır ehliyeti doğrudan alınabilen bir ehliyet grubuydu. Ayrıca tır ehliyeti alındığında aynı zamanda kamyon da kullanılabilirdi.

Fakat değişen yönetmelikle beraber günümüzde direkt tır ehliyeti almak mümkün değil. Tır kullanmak isteyen kişilerin öncelikle otomobil ehliyeti, ardından kamyon ehliyeti alması gerekiyor. C sınıfı ehliyetle kamyon kullanımı mümkün ama tır kullanımı mümkün değildir. Bu sebeple tır kullanabilmek için ise C sınıfı ehliyet aldıktan sonra CE sınıfı ehliyet almak gerekiyor.

İşte tır ehliyetinin avantajları da bu alanda devreye giriyor. Tır ehliyeti sahibi olan kişiler, diğer tüm ehliyet çeşitlerine de sahip olan ve deneyim kazanan kişilerdir. Yani biri tır kullanabiliyorsa otomobil ve kamyon gibi araçları da kolaylıkla kullanır. Ayrıca tabi ki tır kullanmak diğer araçlara göre daha zor olduğu için meşakkatli olması da oldukça normaldir.

Meşakkatli olsa dahi tır kullanmanın maddi açıdan da oldukça fazla avantajı bulunur. İster uluslararası olsun, ister şehirlerarası olsun tüm nakliyat ve taşımacılık işleri tırlar ile gerçekleşir. Tır ehliyeti sahibi kişi sayısı da fazla olmadığı için bu oldukça büyük bir avantajdır. Açıkçası tır ehliyeti almanın avantajları bu biçimde örneklendirilir.

Tır ve Kamyon Ehliyetinin Farkları

Kamyon ehliyeti ve tır ehliyeti oldukça sık karıştırılan iki gruptur. Tabi ki bu gruplarının belli başlı farkları bulunur. Mesela kamyon ehliyet için römork takılmamış bir çekici ile eğitim alarak sınava girilir. Tır ehliyet alırken ise aynı aracı arkasına takılan bir römork ile beraber kullanmak gerekir. Yine kamyon ve tır ehliyet alabilmek için 21 yaşını bitirmiş olup, 22 yaşından gün almış olmak gerekir. Yaş konusu ise ortak noktalarıdır.

Tır ehliyeti, kamyon ehliyetinden biraz daha zor alınır. Yani kişiler B sınıfı ehliyet aldıktan sonra tek bir başvuru ve eğitimle ehliyetlerini C sınıfına(kamyon ehliyetine) çıkartabilir. Ancak tır ehliyeti sahibi olmak isteyenlerin ilk olarak B sınıfı ehliyet almaları, sonrasında bu ehliyeti C sınıfı seviyesine yükseltmeleri, en son adım olaraksa C sınıfında bulunan ehliyetlerini CE(tır ehliyeti) seviyesine çıkarmaları gerekir.

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!